Staff

Victor Barnett
Executive Director & Founder
victor.barnett@runningrebels.org

Dawn Barnett
Co-Executive Director
dawn.barnett@runningrebels.org

Rolunda Dixon
Senior Director Operations
rolunda.dixon@runningrebels.org

Michael Peeples
Senior Director of Programming
michael.peeples@runningrebels.org

John Rakowski
Violence Free Zone (VFZ) Program Director/Development
john.rakowski@runningrebels.org

Stacey Lindsay
Director of Targeted Monitoring Programs
stacey.lindsay@runningrebels.org

Donta Holmes
Director of Mentoring & Athletics
donta.holmes@runningrebels.org

Natasha Coe
Marketing & Volunteer Coordinator
natasha.coe@runningrebels.org

Cozette McLemore
Event Coordinator / Mentoring Assistant
cozette.mclemore@runningrebels.org

Administrative Services

Lynesha Oby – Human Resource Coordinator

Jessica Enyeart – Financial Assistant

Jessica Perceptions – Receptionist

Sharon Cross – Systems Coordinator / Program & Staff Development

Targeted Monitoring Program (TMP)


Rod Mitchell – IMP Supervisor

Advocates – Jimmy Brown, D’Angelo Caldwell, Natisha Carson, Andre Ester, Mykel Holt, DeeDee Pate, Franc Rogers, Ricky Slade, Richard Sparks, Dominic Zanoni

Gregory Shaw – IMP Supervisor

Advocates – Dynasty Bishop, Marlon Grice, Darrold Hilliard, John Hogans, Vanta Jones, Darin Ware, Shawn Williams

Aftercare/Extended Services (ATAC) – Lizzie Addison, Capollo Free, Shelby Parrish, Eric Robinson, Keelyn Tyler

MCAP (Milwaukee County Accountability Program)

Tara Martin – MCAP Coordinator

Daron Tate – Lead Advocate

Traci Amos – Lead Advocate

MCAP ADVOCATES – Corey Denton, Trevonte Maxwell-King, Andrew Tobias

TMP Supporting Services

  • Lead Facilitator – James Cleveland
  • Driver/Engager – Eric Robinson
  • Administrative Coordinator – Ellicia Wilder
  • MCAP Administrative Assistant – Marvin Triggs
  • Education Specialist – Shane Woodruff

Violence Free Zone

VFZ Supervisors – (Lincoln MSA), Philip Krull (Hamilton HS), Robert Roberson (Washington HS), Stanley Shelton (Vincent HS), Damon Shoates (Obama SCTE), Shawna Thomas (North Division HS), Tyree Tucker (Roosevelt MSA)

North Division HS – Edwin Bishop (Lead), Erik Cole, Donisha Crawford, Hearold Wilber

Vincent HS – Kashunda Brown (Lead), Antuane Coleman, Nigel Harvey, Katina Jackson,

Obama SCTE – Darien LeFlore, Walter Trigg, Jr., Gloria Williams,

Roosevelt MSA – A’Jeanette Gordon, Davonte Hill, Reggie Rembert

Washington HS – Cynthia Campbell, Steve Ford, Robin Gordon, Larry Mitchell

Hamilton HS – Norris Johnson, Ashley Jones, Elizabeth Neuens, Maria Ramirez

Lincoln MSA – Brianca Beverly, Nicholas Bryant, Amaerani Torres Sanchez

Mentoring

Mentors/ Crisis Stabilizers – Christopher Avery-Teat, Aaron Bailey, Shemikquia Campbell, Liddie Collins-Siegrist, Chris Gillie, Michael Gray, Craig Harden, Tarvus Hawthorne, Vicki Kachache, Christina King, Jabalja T. Lawrence, John Meier, Amanda O’Day, Jose Rosales, Miguel Sanchez, Marvin Spence, Marvin Taylor, Robert Walker, Daniel Watson

Cafe & Catering

R-Life Cafe & Catering – Victoria Edwards, Alyssa Triblett (Cafe Manager), Akintunde Williams (Head Chef)

Work Force

Work Force Development – Bernadette Graves (Consultant), Donta Holmes, Cozette McLemore, Eric Robinson, Keelyn Tyler

Recreation

Recreation Staff – Whitney Bingham, Danielle Burrell, Ajamou Butler, Ordlyn Sanders, Akintunde Williams

Building

Building Operations – Greg Taylor (Property Manager), Steve Jenkins (Environmental Specialist Assistant), Nick Watson-Wright (Environmental Specialist)